Lions uppvaktade Tullen idag tisdag

–         Vi tycker att samarbetet med Lions om narkotikasökhundarna är oerhört värdefullt och vill fortsätta med det. Uppmaningen till er Lions från oss på Tullen är: Fortsätt bidra till narkotikasökhundar till Tullen.

Så sade Generaltulldirektören Karin Starrin till Lions ordförande Kenneth Persson idag när han träffade Tullen vid en uppvaktning på deras huvudkontor i Stockholm. Bakgrunden är att Lions skrivit ett brev till Karin Starrin med anledning av uppgifter i media om att Tullen planerar dra ned på gränsbevakningen i syfte att spara pengar. Något som rimmar illa med att hindra narkotika och andra droger att ta sig in över gränsen till Sverige och något som oroar bland andra Lions som ju arbetar på olika sätt mot våld och droger. Ett sätt är just att sponsra narkotikasökhundar åt Tullen.

En fråga som Kenneth Persson hade till Karin Starrin var just hur blir det med hundarna? Dels de hundar Lions redan sponsrat och dels framöver.

Hennes svar var att Tullen håller på att se hur man smartare kan arbeta för att hitta smuggelvägarna och smugglarna och där har hundarna en stor, stor betydelse, även framöver. Så något tal om att hundarna blir ”arbetslösa” eller att de inte behövs i framtiden är det inte tal om.

Mer om besöket hos Tullen och Karin Starrin i nästa nummer av The Lion, nr 6 med utgivning i juni.

Publisher Maud Nordell    Webmaster Cynthia Lo